Tonkinese Kedisi Bakımı ve Özellikleri

0
599
Tonkinese Kedisi

Tonkinese Kedisi Bakımı ve Özellikleri

Tonkinese kedileri, sevgi dolu bir kişiliğe sahiptir. Sesleri oldukça incedir. Özgürlüğüne çok bağlı olan kedilerdir. En çok tercih edilen kediler arasında yer alır. Melez bir ırktır. Kendilerine güvenen sosyal bir kedidir. Tüylerinin ve gözlerinin güzelliğiyle etkileyici bir görünüme sahiptir.

Tonkinese Kedisi Bakımı ve Özellikleri 1
Tonkinese Kedisi

Tonkinese Kedilerinin Özellikleri

Renk : Tonkinese kedileri; doğal vizon rengi, mavi vizon rengi, şampanya vizon rengi ve platin vizon rengi olarak karşınıza çıkabilir.

Bakımı : Tonkinese kedilerinin düzenli olarak banyo yapmaları gerekir. Ve yine düzenli olarak olmasa da tüyleri taranmalıdır.

Ev hâli : Tonkinese kedileri, sahiplerine karşı ilgili ve sadık kedilerdir. Son derece de duygusallardır. Yalnız kalmayı ve pazarlanması hiç sevmezler. Siz işten geldikten sonra anlatacağınız herşeyi büyük bir ilgi ve merakla dinleyeceklerinden şüphemiz yok. Ve yemek saati geldiğinde de yemeğe geç kalan birisi varsa bu tabiki Tonkinese değildir çünkü o yemek saatinde çoktan yerine geçmiş sizi bekliyordur. Tonkinese, sizin onunla arkadaş olmanızı ister. Zamanını mutlaka sizinle geçirmek ister. Hayatından tad almaya sevinen bir dosttur o. Kendisi aktif olduğu için sakin bir evcil hayvanla anlaşamayabilir, kendisi gibi birini arar.

Görünümü : Tonkinese kedisinin en belirgin özelliği kuyruğunun olmamasıdır. Burunları kıvrıktır. Kafa yapıları uzun, kulakları geniştir. Gözleri ve tüyleri etkileyici bir görünüme sahiptir. İsyanların vücut yapılarını almıştır ama kasları o kadar gelişmiş değildir. Bacakları ince ve patileri yuvarlaktır. Tonkinese genelde benekli ya da desenli bir yapıdadır.

Tonkinese  Kedisi Tarihi

Tonkinese kedileri melez bir ırktır. Siyam ve Burmese ırklarının birleşmesiyle oluşmuştur. Fiziksel olarak daha çok siyamlara benzer ama onlar daha geniş bir gövdeye sahiptir. Ve Burmeselerden daha kıvrak ve aktiftir. Tonkinese ler 1960lı yıllarda tanınmaya başlandı. Burmese geni Tonkinese bin samur rengini veren gendir ve bu gen albino gen serisinin allellerine aittir ve bu alleller, koyu siyah ve koyu kahverengi renklerin de oluşumuna neden olmaktadır. Siyam kedisinin de renklerinde bu genler etkili olmuştur. Ayrıca vizon kürkü Tonkinese için en belirgin özelliktir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here