West Highland White Terrier Cinsi Köpek

0
686
West Highland White Terrier

West Highland White Terrier Cinsi Köpek

West Highland White Terrier Cinsi Köpek, Batı İskoçya’da üretilen Terrier cinsinden gelir. Scotty, Cairn, Dandie Dinmont gibi diğer İskoç köpeklerinin bir karışımı olduğu sanılmaktadır ama atalarının 1700 ve 1800’lere dek uzanıp uzanmadığı tam olarak bilinmiyor. Melez yapısı gereği, böceklerin ve küçük memelilerin düşmanıdır.

West Highland White Terrier Cinsi Köpek 1
West Highland White Terrier

Argyle Dükü’nün şatosu Roseneath’de üretilmiş olduğu için, bir dönem Rosene ath Terrierleri olarak adlandırıldılar. Bu bembeyaz, tatlı ve şirin köpekler 1098 yılında ABD’de Batı İskoçya’nın Beyaz Terrierleri adıyla kayıtlara geçmişti.

Sık tüyleri üstte oldukça sert, diplerde ise yumuşacık olmak üzere iki kattır. Her mevsim tıraş edilip tüylerinin düzenli olarak taranması gerekir. Kuyruğu kısa ve diktir. Uçları sivri olan minik kulakları tüylüdür. Küçük olmalarına rağmen son derece hareketli ve enerjiktirler. Çok kolay eğitilebilirler. 28 cm. boyunda, 68 kg. ağırlığındadır. Bütün küçük cins köpekler gibi, cesur ve sevgi doludurlar ama koruyucu olmaktan çok bekçiliği tercih ederler; ev halkını yabancılara karşı uyarmakta üstlerine yoktur. Evde rahatça büyütebileceğiniz bir köpektir ama bütün Terrierler gibi bahçeleri didik didik etmeye bayılırlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here