Yaşlı Köpekler İçin Beslenme

3
268
Yaşlı Köpekler İçin Beslenme

Yaşlanma yalnızca insanlara yönelik bir durum değildir. Yaşlanma herkesin yaşayacağı doğal süreçlerden biridir. Elbette zamanı durdurmak imkansızdır. Fakat kendinize ve köpeğinize kaliteli yaşam sunmakta sizin elinizdedir. Bu yüzden özellikle yaşlı köpekleri beslerken biraz daha dikkat etmek gerekir. Eğer Yaşlı Köpekler İçin Beslenme Nasıl Olur diye merak ediyorsanız, bizi takip etmeye devam edin.

Yaşlı Köpekler

Köpekler genellikle 7 ile 12 yaş arasında yaşlı olarak sınıflandırılmaktadırlar. Tabi ki bu süreç köpeğin davranış ve ırkına göre değişim gösterir. Bir köpeğin yaşlı olduğunu anlamak için onun fiziksel aktivitelerini takip edebilirsiniz. Yaşlılık döneminde köpeklerin fiziksel aktiviteleri yavaşlamaya ve giderek gücünü kaybetmeye başladığını siz de göreceksiniz.

yaşlı köpekler

Özellikle belirli bir yaşa gelmiş köpeklerde Karbonhidrat alımını azaltmanız gerekmektedir. Karbonhidrat, vücudun enerji kaynağıdır. Elbette öğünlerde köpeklerinize düzenli olarak karbonhidrat vermelisiniz. Lakin bunu belirli bir şekilde sınırlandırmanız köpeğiniz açısından iyi olacaktır.

Köpeklerde özellikle kilo alımını önlemek için köpeğinize ölçülü miktarda yemek vermeniz gerekmektedir. Aşırı kilo, hipertansiyon gibi hastalıklara neden olmaması için, köpeğinizin beslenmesi çok önemlidir. Aşırı derece de kilo alımı, kronik ağrıya neden olur ve kas iskelet hastalıkları yaşamasına neden olur.

Yaşlı köpeklerde beslenme özellikle, yüksek protein içerikli olmalıdır. Proteinlerin köpekler için önemi ise, yaşlanma sürecinde kas kaybetmeye başladıklarından ötürü, protein tüketimi çok önemlidir. Proteinlerin diğer bir faydası da sindirimi kolaylaştırdığından ötürüdür.

Köpeklerde Yaşlanma

İnsanların yaşı ilerledikçe vücutlarında bulunan hücreler oksidasyona uğrayacaktır. Özellikle beyin işlevlerinde gözle görülür bir azalma görülür. Köpeklerde de bu durum aynıdır. Yaşlılık köpeklerin nöronlarının ölmesine neden olur ve bu bunamayla sonuçlanabilir.

Köpekler de bilimsel ve duyusal işlev kaybı, yaş ilerlemesinden dolayı olmaktadır. Özellikle köpeklerde bunama süreci, belirli bir yaşa geldikten sonra olmaktadır. Genellikle bunama süreci, köpeklerdeki dejenaratif süreçte en son basamakta yer almaktadır.

köpekler

Köpeğiniz, yaşlandıkça aynı zamanda bilimsel yeteneklerini kaybedecektir. Beyin verilen komutları algılayamaz ve zorluk çekmeye başlayacaktır.

Köpeklerde Yaşlanma esnasında C vitamini, önemli bir besin kaynağıdır. Güçlü antioksidanlar, hücresel yaşlanmayı yavaşlatarak beynin, durmasını geciktirecektir.

Köpeğiniz de C vitamini alımını artırarak, onun işlevlerini kaybetmemesini ve daha dinç kalmasını sağlayabilirsiniz.

Yaşlı Köpeklerde Yağlar

Yağlar her daim bir enerji kaynağıdır. Çeşitli hormonları da içermektedir. Bu nedenle yaşlı köpeklerin beslenmesinde yağlara da yer verilmelidir.  Ancak tıpkı insanlarda olduğu gibi, köpekler içinde iyi yağlar ve kötü yağlar bulunmaktadır.

Yağ kullanımını arttırmak, köpeklerde kilo alımını kolaylaştırabilir ve bunama sürecini hızlandırabilir. Buna karşılık olarak Omega 3 ve Omega 6 yağları kalp dostudur. İltihap sökücü ve antioksidan özelliklere sahip olan bu yağlar, köpeğinize fayda sağlamaktadır.

yaşlı köpekler için yağlar

Köpeğiniz yaşlandıkça kilo vermeye başlarlar. Bu gibi durumlarda kontrollü beslendikten sonra köpeğinizin kilo vermediğini ve sağlıklı olduğunu göreceksiniz.

Yaşlı Köpekler İçin Dengeli Beslenme

Yaşlı köpekler için beslenme de dengeli ve düzenli yiyecekler kullanılmalıdır. Bu türde bulunan köpek mamaları, yaşlı köpekler için doğru besin oranlarına sahiptir. Bundan dolayı kullanılan protein değerlerinin özelliklerine dikkat edikmelidir. Çoğu mamaların içerisinde fazlasıylsa sebze bulunmaktadır. Bu durum köpeğinizin sindirim sistemine zarar verebilir.

Köpeğinizin dişlerinde problem varsa şayet ona püreli yiyecekler vermeniz en iyisi olacaktır. Hazırlaması da çok kolaydır. Yemeğin üzerine sıcak su ilave ettiğiniz takdirde, yemek yumuşamış olacaktır. Köpeklerinizin sağlığını düşünerek hareket ettiğiniz takdirde onların midelerini düşündüğünüz gibi, sağlıklı beslenmesini ve hastalanmamasını da sağlamış olacaksınız.

Yaşlı Köpeklerde Sıvı Tüketimi

Köpekler yaşlandıkça su alımlarıda giderek zayıflayacaktır. Köpeklerinizde su miktarını arttırmak için gereken önlemleri almanız gerekmektedir. Yemek yeme, su içme kabını daima temiz tutmanız gerekmektedir. Eğer köpeğiniz hala su içmekte zorlanıyorsa, ona sıvı mamalar verebilirsiniz.

yaşlı köpeklerde dengeli beslenme

Köpeklerinize yaşlılık dönemlerinde daha fazla ilgi göstermeli ve ona karşı sevginizi arttırmalısınız. Aynı yaşlanmış insanlarda olduğu gibi. Belirli bir yaşa gelmiş insanlar daima karşıdakinden ilgi beklerler. Köpeklerde aynıdır. Sizden daima ilgi ve sevgi bekleyecektir. Eğer gereken ilgili onlara göstermezseniz, üzülebilir ve köpek bunalımı yaşayabilir. Unutulmaması gereken diğer bir konuda vardır ki çok önemlidir, köpeklerin sağlıkları açısından beslenmesine her daim sizin dikkat etmeniz gerekmektedir. Dikkat etmediğiniz takdirde, köpeğinizin hastalandığını, yemek yemek istemediğini hatta su bile içmek istemediğine şahit olacaksınız.

 

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here