Yavru Kedi Bakımı

0
598
yavru kedi bakımı

Yavru Kedi Bakımı

Yavru bir kediye bakmanın çok zor, hatta doğar doğmaz annesi tarafından terk edilmiş ya da doğumdan sonra annesi ölmüş bir kediye bakmanın mümkün olmadığını düşünebilirsiniz. Kolay olmasa da yavru bir kediye bakmanın tahmin ettiğiniz kadar zor bir şey olmadığını anlatmak istedik.

Yavru Kedi Bakımı 1
yavru kedi bakımı

Peki annesi tarafından terk edilmiş ya da annesi doğumdan sonra ölmüş yavru kediler için ne yapılmalı? Bu noktada annesiz yavru kedi için bir süt anne bulmalısınız. Bu konuda yaşadığınız yerdeki veterinerlerden barınaklardan yardım alabilirsiniz, ayrıca diğer kedi sahipleri de bu konuda sizlere yardım edebilir. Fakat bir süt anne bulamadıysanız siz anne olacaksınız demektir. Bir anne olarak yavru kedi bakımı için yapmanız gerekenleri kısaca anlatalım.Öncelikle yavru bir kedi annesinden 2 aylık olmadan ayrılmaması gerekmektedir. Buradaki ideal süreye 7-8 hafta diyebiliriz. Yavru kediler için anne sütü hayati derecede önem arz etmektedir. Gerek gelişim süreci için alınması zorunlu olan besinlerin var olması gerekse hayata gözlerini açtıkları bu ilk haftalarda onları bulaşıcı ve diğer hastalıklardan koruyacak ve bağışıklık sistemini güçlendirecek her şey anne sütünde mevcuttur. Yavru kedileri bu sebepten ilk 2 ay boyunca annelerinden ayırmamak gerekmektedir. Aksi durumda yavrular anne sütünden mahrum kalarak bir çok tehditle karşı karşıya geleceklerdir.

1) Isınma – Sıcaklık

Yeni doğmuş yavru kediler 2-5 haftalarını doldurana kadar kendi vücut ısılarını koruyamazlar. Bunun için “anne kedi” yani siz onun vücut ısısını korumalı ve 39 derecenin altına düşürmemelisiniz. Kedilerin vücut ısıları en düşük 39 derecedir. Bunun için yapmanız gereken işlem ise oldukça basittir. Öncelikle evinizin hava sirkülasyonu olmayan bir köşesinde kediniz için kutudan bir yatak yapın ve bu yatağın altını kumaş ile izole edin. Daha sonra sıcak su torbası “evinizde yoksa eczanelerden temin edebilirsiniz ya da pet şişe kullanabilirsiniz” içine kaynar olmayacak şekilde sıcak su doldurarak havluya sarınız ve kumaş ile izole ettiğiniz kedi yatağınıza yerleştirin. Burada sıcak su torbasının su sızdırmadığına dikkat edin! Havanın soğuduğu gece saatlerinde ise kedinizin nefes almasını engellemeyecek şekilde üstünü örtmenizde fayda var. Yatağın altına elektrikli battaniye ya da kutudan yatağınızın yakınına elektrikli soba kesinlikle yerleştirmeyiniz!

2) Beslenme

Daha öncede bahsettiğimiz gibi yavru kedi için bir “süt anne” bulabilirseniz bu onun için büyük bir şans olacaktır. Süt annenin bulunamadığı durumlarda ise anne sizsiniz ve onu beslemek de size kalıyor. Yavru kediler için pet shoplarda ve veterinerlerde anne sütü yerine geçen toz sütler bulunmaktadır. Hazırlanışı paket üzerinde yazar ve pratiktir. Yine pet shoplardan ve veterinerlerden temin edebileceğiniz biberonlar ile kedinizi besleyebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise biberonun yere 45 derecelik açı ile bakmasıdır. Yanda bunu bir fotoğraf ile gösterdik. Yavru kedilere kesinlikle tek başına pastörize süt vermemelisiniz. Yalnızca süt verebilecek durumdaysanız sütü mutlaka sulandırın. Buradaki ölçü 1/1 ‘dir. Bu sulandırma işlemi onun için besleyici olmayacağı için 100 gr. süte 2 yumurta sarısı, 1 çay kaşığı margarin ve 1 adet kesme şeker ile daha besleyici hale getirebilirsiniz.

3) Tuvalet

Yavru kediler yalnız başlarına tuvaletlerini yapamazlar. Tuvaletlerini yapabilmeleri için sizin yardımınıza ihtiyaçları vardır. Yavru kediyi bir havlu üzerine yatırın ve ılık su ile ıslattığınız pamuğu kedinizin genital bölgesine ve karnına hafif hareketler ile masaj yaparak tuvaletini yapmasını sağlayın. Kısa bir süre sonra tuvaletini yapacağından emin olabilirsiniz. Yavru tuvaletini yaptıktan sonra yine aynı bölgeyi ıslak pamuk ile temizledikten sonra kurulayınız. Yavru kedinin ishal ya da kabız olduğunu fark etmeniz durumunda mutlaka veterinere başvurmalısınız.

4)Aşı ve Parazitler

Yavru kedilerin parazit uygulamaları için üçüncü haftadan itibaren veteriner hekiminiz en uygun olan programı belirleyecek, genellikle de parazit uygulamasının ardından bulaşıcı hastalık tehditlerine karşı koruyucu aşı programına geçirecektir. Kedinizin sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için belirli dönemlerde veterinere götürerek kontrollerini yaptırmalısınız. Ayrıca aşılarını da düzenli olarak yaptırmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here