Yavru Kedi Nasıl Seçilir

0
947
Nebelung Kedisi
Nebelung Kedisi

Yavru Kedi Nasıl Seçilir

Yavru kedi nasıl seçilir ? En iyi kediyi seçebilmek için atalarımızdan kalan çok iyi bir yöntem vardır. Yeni doğmuş ve yürümeyi bilmeyen yavruları annesinden alıp evin yakınındaki olan bir bahçeye götürüyorlardı. Yavruların annesi bebeklerini aramaya çıkıyordu bulunca da teker teker yavrularını geri getiriyordu.İlk bulduğu ve getirdiği kedi aralarında ki en iyi ve sağlıklı kedi olurdu.

Neden mi? Çünkü o yavru kardeşlerini iteleyerek ilk annesinin kucağına çıktı. Bu onun çok hareketli ve herkesten çok hızlı olduğunu gösteriyordu.Ne yazık ki şimdiki zamanımızda bu yöntemi kullanmak pek uygun olmaz çünkü genelde insanlar kedi yavrularını hayvanat bahçelerinde alıyorlar ve kediler kendi ayakları üzerinde durabilir yaşta oluyorlar.

Acaba hata yapmadan sağlıklı bir yavruyu nasıl seçebiliriz? Bu metinde yavru kediyi nerde ve nasıl en iyi ve en doğru şekilde alınacağını yazacaktır. Sanmıyorum ki sokakta bulunmuş kediden sağlıklı olması beklenir.Alttaki tavsiyeleri kullanarak çok kolayca sağlıklı bir yavru kediyi seçebilirsiniz.

Yavru Kedi Nasıl Seçilir 1
Exotic Shorthair Kedisi

Exotic Shorthair Kedisi

Doğru ve sağlıklı yavruyu seçebilmek için bazı kolay ama çok önemli kurallar vardır:
En önemli şey kedi yavrusunu nereden almak istediğiniz. Mesela zoo mağazalarda alabilirsiniz,hayvanat bahçelerden yada internetdeki bir ilanda bulabilirsiniz. En riskli kediyi elden almaktır. Yavruyu alırken onun sağlıklı olduğundan tam emin olamazsınız. Ve Sahibi bu durumda sorumluluk taşımaz. Çünkü kediyi alınca sözde anlaşma yapıyorsunuz. Size hasta ya da erken zamanda ölecek ya da ki cinsi olmayan sokak kedisini verebilir.

Tabi sokak kediden bir zarar gelmez fakat öyle bir kediyi cinsli kedinin fiyatından almak istemezsiniz. Böylece dolandırıcıların avuçları içine düşmüş olursunuz. Petshop mağazalarda almak daha güvenli olur. Büyük ihtimalle cinsi doğru olur. Fakat yavrunun tamamen sağlıklı olduğundan emin olamazsınız. Risk elden almaktan daha düşük olur ama yinede az da olsa vardır. En doğru olan seçim kediyi özel hayvan yetiştirme yurdundan almaktır kediler orada çok iyi yetiştirilir. Ve böyle yurtlarda potolojik hastalığın taşıyan kediler çiftleştirme izni olmaz.

Güvenli bir yurt seçtiğinde yavruyu alan kişi kendini gelecekte olan problemlerden ve risklerden korur. Kedinin yaşı 12 haftadan az olmamalı yani 3 aylık. Bu yaşta yavru annesinin besleyici sütünden kesiliyor. Yavru kedi bu süreç içinde enfeksiyon kapmış olsa ortaya çıkar. Ayrıca 3 aylıkken çok tehlikeli hastalıklardan aşılandırılması gerekli olur.Yapılan aşılar kedinin özel pasaportunda yazılmalılar.Daha fazla aşılar hakkında bilgi sahibi olmak için gerekli aşılar metninde okuyabilirsiniz.

Üç aylık kedi çok hareketli olmalı.İnsanlardan korkmamalı. Eğer ki insanlardan korkup bir köşeye sığınıyorsa hasta olabilir.Kedinin dış görünüşünü de dikkate almalısınız. Yavru çok şişko veya çok zayıf olmamalı. Sağlıklı bir yavrunun tüyleri parlak olur.Yıpranmış tüyleri bir hastalığın belirtisi olabilir.Yavrunun gözleri ve kulakları temizse sağlıklı ve hastalığı olmadığını gösterir. Fakat gözlerinde ve kulaklarında iltap ve sıvı gibi şeyler varsa bir infeksiyon belirtisidir.

Tabi ne malum kediyi satmadan önce sahibinin gözlerindeki ve kulaklarında ki iltabı temizlememesi. Ama zaten kedinin dolmuş gözlerinden belli olur.Bir de kedinin kuyruk altına bakılmasında fayda vardır. Orası temiz ve kuru olmalı.

En önemli belirtilerden biri de kedinin kuvvetli bir iştahı olması. Bir süre kedinin iştahlı olup olmadığını takip edin. Eğer aşırı derecede yemek tüketiyorsa paraziti olduğuna şüphe olur. Bu durumda parazit aşısı olmasında fayda vardır. Eğer ki çok az yiyorsa hasta olduğu ihtimali çok yüksektir. Hareketli ve oyuncu yavru hemen dikkatinizi çeker zaten. Fakat genel kontrolden geçmesi daha güvenli olur.

En önemlisi de bu ilgiyi ilerde de kedinize göstermeniz. Bu halde kedinizi uzun süre koruyabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here