Yavru Köpeğimi Ne Sıklıkla Beslemeliyim?

1
256
yavru köpeğimi ne sıklıkla beslemeliyim
yavru köpeğimi ne sıklıkla beslemeliyim

Yeni doğmuş yavru köpeğinizi beslemek, sağlıklı bir başlangıç yapmanın en önemli adımıdır. Doğru beslenmenin yavrunuzun büyümesi ve gelişimi üzerinde büyük etkisi vardır. Ama ne sıklıklıkla köpek yavrusu beslemelisiniz bu konuda bilginiz yok ise gelin size anlatayım.

Öncelikle beslenme şekli yavru köpeğinizin kaç yaşında olduğuna bağlı olarak değişmektedir.

6 Aydan Küçük Yavru Köpek Beslenmesi 

Yavru köpeklerin çoğu 6 ile 8 haftalıkken tamamen sütten kesilmiştir. Ve yavru köpeğiniz bir kes sütten kesildiğinde, günde 3 kere olarak yem vermelisiniz Köpeğiniz ne zaman aç görünüyorsa o zaman besleyebilirsiniz. Ancak bir beslenme programı oluşturmak, yavru köpek eğitiminin önemli bir parçasıdır.

köpek

6 Aydan 1 Yaşına Kadar Yavru Köpek Beslenmesi

Yavru köpeğiniz yaklaşık altı aylıkken, planlanan beslemeleri köpek yavrusu olgunlaşana kadar iki kez değiştirmelisiniz. Bu değişim sabahları bir kez ve akşamları bir kez şeklinde olmalıdır. Programlı yemek yedirmek bebeğinizin ne yediğini, ne kadar yediğini izlemenize de yardımcı olacaktır.

1 Yaşından Büyük Yavru Köpek Beslenmesi

Yavru köpeğiniz gereken olgunluğa ulaştığında onu günde bir veya iki kez besleyebilirsiniz. Yavru köpeklerin çoğu bir yaşındayken olgunluğa ulaşır. Ancak büyük cins yavruların olgunluğa ulaşma süresi iki yaşına kadar sürebilir. Köpeğinize aldığınız mamaların üzerindeki etikette beslenme talimatları da olmalıdır. Ancak yavru köpeğinizin nasıl beslenmesine dair bilgi sahibi değilseniz, veterinize sormanızı öneririm.

Yavru köpeğinizin yaşı kaç olursa olsun, bir programa uygun olarak beslenmesini sağlamak onun daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Her gün aynı saatte beslenen yavru köpeklerde herhangi bir sağlık sorunu olmadığını ve sindirim sisteminde düzenlilik olduğu tespit edilmiştir. Bu gibi durumlar sizlere köpeğinize vereceğiniz eğitimlerinizde de yardımcı olacaktır.

mama

Eğer köpeğinize uygun bir mama bulamıyorsanız, mama satan marketlere gittiğinizde köpeğinizin yaşına, boyuna ve kilosuna uygun şekilde satılan mamalardan edinebilirsiniz. Beslenme şeklini de daha önce köpek yetiştirmiş bir yakınınıza veya veterinerinize sorarak öğrenebilirsiniz. Her köpeğin besleneceği mama olmayacağı gibi beslenme saatleri de farklılık gösterecektir. Daha büyük cins köpekler günde iki öğünle doymazken, daha küçük köpekler için de günde iki öğün fazla bile gelir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here